Kosmiczna winda

W roku 1895 w głowie szalonego rosyjskiego naukowca narodziła się podstępna idea sięgnięcia gwiazd. Mianowicie pozazdrościwszy francuzom wież Eiffla Rosjanin Konstantin Tsiolkovsky padł na pomysł zbudowania wieży która sięgnie orbity geostacjonarnej. Sama konstrukcja była niezwykle prosta w założeniach. Dwie stacje nazwane ‘zamkami’ miały być umieszczone odpowiednio na powierzchni planety i na orbicie geostacjonarnej. Między zamkami miał zostać umieszczony kabel po którym wspinała by się gondola transportując ludzi i towary z i na orbitę.

Sam pomysł genialny w swojej prostocie powstał w całkowitym oderwaniu od technologicznych możliwości. Kolejne próby teoretycznej realizacji podjęto dopiero pod koniec XX wieku, jednak do roku 1990 nie znano materiału na tyle wytrzymałego i zarazem lekkiego by nie został zerwany przez naprężenia oraz nie ściągnął geostacjonarnego zamku na ziemię swoim ciężarem. Dodatkowo środek ciężkości całej konstrukcji musiał by znajdować się na orbicie geostacjonarnej, przez co górny zamek musiał by znajdować się ponad tą orbitą. Kolejnym problemem jest przemieszczający się środek ciężkości wraz z przemieszczającą się gondolą ( pod warunkiem że ciężar gondoli był by zauważalny w stosunku do ciężaru całej konstrukcji ). Obecnie trwają spekulacje nad wykorzystaniem taśm z nanorurek węglowych połączonych oddziaływaniami Van Der Waalsa. Wytworzenie takiej taśmy wykracza poza dzisiejsze możliwości, lecz osiągnięcie odpowiedniego poziomu technologicznego jest prawdopodobnie kwestią następnych lat.

Winda jako konstrukcja byłą by nieocenionym narzędziem do transportu dużych obiektów na orbitę takich jak kontenery z rudą, części czy nawet statki kosmiczne. Byłby to też idealny mechanizm komunikacji ze statkami dokującymi na orbicie niwelującym konieczność korzystania z drogich i narażonych na niebezpieczeństwa wchodzenia w atmosferę promów.

Reklamy

~ - autor: shareif w dniu Grudzień 14, 2009.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: